Projekt Paměť v krajině Trojzemí má za sebou závěrečný workshop

závěrečný workshop 1

Závěrečný workshop pro všechny partnery projektu Paměť v krajině Trojzemí (registrační číslo projektu 100260207), v němž je Město Frýdlant jedním ze šesti projektových partnerů, se uskutečnil ve čtvrtek 5. září 2019 v prostorách Krajského úřadu Libereckého kraje. Projekt, který běží od 1. října 2016 a ukončen bude posledního den tohoto roku, je realizován v rámci Programu Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Frýdlantu se díky tomuto projektu podařilo například obnovit křížovou cestu z první poloviny 18. století.

logo Paměť v krajině Trojzemí nové 2, obrázek se otevře v novém okně

„Projekt s názvem „Paměť v krajině Trojzemí“ spojuje 6  projektových partnerů z Euroregionu Nisa ze Saska a Česka. Účelem projektu je  zachování společného kulturního dědictví, jeho propagace, zaměřená na obyvatele v Trojzemí, zejména na Hrádecku, Frýdlantsku a Žitavsku a to včetně  dětí a mládeže.  Cílem projektu je ale také to, aby se z kulturního dědictví mohli těšit a obohatit návštěvníci příhraničního regionu,“ říká zastupující vedoucí investičního oddělení Městského úřadu Frýdlant Dana Kiliánová.

Lead partnerem projektu je Společnost pro kulturní krajinu z. s., dalšími partnery jsou Město Frýdlant, Město Hrádek nad Nisou, Římskokatolická farnost Hrádek nad Nisou, Statutární město Žitava a Obec Oybin.

„Díky projektu se podařilo zmapovat drobné kulturní památky, které nejsou v Seznamu národních kulturních památek na území Hrádecka, Frýdlantska a Žitavska. Projekt se také zaměřil na jejich propagaci prostřednictvím webové aplikace a podařilo se také obnovit sedm kulturních památek regionu a využít je pro podporu rozvoje cestovního ruchu,“ vysvětluje Milan Kysela z investičního oddělení Městského úřadu Frýdlant.

Největší akcí, kterou se Frýdlantu díky projektu podařilo zrealizovat, byla obnova křížové cesty z 18. století na Křížovém vrchu. „Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo tuto křížovou cestu díky projektu a financím z Evropské unie obnovit, protože z městského rozpočtu bychom na takovouto akci s největší pravděpodobností peníze nezískali. A byla by škoda, kdyby se jí nepodařilo vrátit lidem. Dnes patří k nejoblíbenějším cílům výletů nejen návštěvníků, ale i místních,“ podotýká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Dalším počinem, který projekt Frýdlantu přinesl, je zmapování 50 drobných památek Frýdlantu a regionu Frýdlantska, které jsou dnes k nalezení s údaji o jejich umístění a dalšími podrobnostmi ve webové aplikaci. Vznikly také tištěné materiály k jejich propagaci. „Návštěvníci Frýdlantu si tak mohou na informačním centru ve Frýdlantu, ale i ve všech infocentrech projektových partnerů, vyzvednout například soubor pohlednic s vybranými drobnými památkami nebo mapu se zakreslením pozice všech 50 drobných památek Frýdlantska,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Frýdlant Iva Beranová.

Propagačních materiálů, které v rámci projektu vznikly, je ale daleko víc, váží se například i ke zmíněné křížové cestě. Projekt pak umožnil i revitalizaci zeleně v oblasti Křížového vrchu.

Závěrečný workshop v prostorách Krajského úřadu Libereckého kraje prezentoval výstupy všech projektových partnerů a představil také nový turistický produkt v oblasti Trojzemí, kterým jsou questingové trasy.

Projekt „Paměť v krajině Trojzemí“ č. 100260207 je finančně podpořen z Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj (85%) v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020, ze státního rozpočtu ČR (5%) a rozpočtu Města Frýdlant (10%).

závěrečný workshop projektu

závěrečný workshop 1