Křížovou cestu slavnostně otevře 12. května litoměřický biskup

Křížová cesta 1

Oblíbeným místem výletů se ve Frýdlantě stala v uplynulých měsících nově obnovená křížová cesta na Křížovém vrchu. Památka vybudovaná v polovině 18. století se dočkala v roce 2017 díky česko-německému projektu „Paměť v krajině Trojzemí, č. 100260207“ rozsáhlé obnovy. Zrestaurováno bylo všech 14 zastavení včetně Božího hrobu, poustevny a studánky, do kamenných nik byly umístěny smaltované destičky ilustrující události poslední cesty Ježíše Krista. Obnovy se dočkaly i cesty, které křížovou cestou návštěvníky vedou. Vznikla nová odpočinková místa s nevšedními vyhlídkami. Slavnostní otevření křížové cesty je naplánováno na sobotu 12. května 2018 za účasti litoměřického biskupa, Mons. Mgr. Jana Baxanta.

logo Paměť v krajině Trojzemí nové 2

„Z obnovy křížové cesty mám nesmírnou radost. Ještě před třemi lety o ní věděl jen opravdu málokdo. Křížový vrch byl zarostlý náletovými dřevinami, nepřístupný, jednotlivá zastavení byla pobořená, obrázky z nik zastavení byly pryč. Trasu křížové cesty jsme museli hledat velmi složitě, nebyla vůbec patrná,“ vzpomíná starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Dnes se místo v přírodní rezervaci změnilo k nepoznání. „Návštěvníky vede po jednotlivých zastaveních chodníček z přírodních materiálů, každé žulové zastavení je opraveno a zdobí ho smaltovaný obrázek zachycující poslední cestu Ježíše Krista, jeho ukřižování nebo vzkříšení. Pocházejí z Dílny uměleckého smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Obnoveny jsou i objekty studánky, Božího hrobu a poustevny. Po trase jsou osazeny u vyhlídkových míst lavičky vyzývající k odpočinku, zajímavé informace o křížové cestě si mohou lidé přečíst na informačních tabulích,“ popisuje dnešní podobu cesty starosta.

Křížová cesta 1, obrázek se otevře v novém okně Křížová cesta 5, obrázek se otevře v novém okně

Dokončena byla křížová cesta koncem minulého roku, náklady na obnovu činily 3 miliony a 200 tisíc korun. Od té doby je oblíbeným cílem procházek místních i turistů. V nadcházející turistické sezóně pak bude jednou z hlavních atrakcí Frýdlantu, spolu s Lesní naučnou stezkou, která na křížovou cestu na Křížovém vrchu v jedné části navazuje.

Slavnostní otevření křížové cesty, jehož součástí bude i její svěcení, je naplánováno na sobotu
12. května 2018. „Program začne v 8.00 hodin v kostele Nalezení sv. Kříže prezentací na téma křížové cesty. Té se ujme PhDr. Mgr. Milan Svoboda, Ph.D. V 9.00 hodin začne mše svatá, celebrovaná litoměřickým biskupem Mons. Mgr. Janem Baxantem. V 10.00 hodin se pak vydá procesí vedené biskupem od kostela ke křížové cestě. Budeme rádi, když se akce zúčastní i široká veřejnost,“ zve vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Frýdlant Iva Beranová.

pozvánka křížová cesta, obrázek se otevře v novém okně

Projekt „Paměť v krajině Trojzemí“, č. 100260207 byl finančně podpořen z Evropského fondu pro regionální rozvoj, v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020, ze státního rozpočtu ČR a z rozpočtu města Frýdlant.

Křížová cesta 3, obrázek se otevře v novém okně Křížová cesta 4, obrázek se otevře v novém okně Křížová cesta 6, obrázek se otevře v novém okně Křížová cesta 2, obrázek se otevře v novém okně

2.5.2018 15:45:04 | přečteno 477x | Martina Petrášková