Nemocnici Frýdlant má zájem koupit Liberecký kraj

tisková konference 4

Liberecký kraj zahájil jednání o možné koupi Nemocnice Frýdlant s.r.o. S touto informací seznámil v úterý 29. března 2016 novináře i starosty měst a obcí Frýdlantska na tiskové konferenci ve Frýdlantu hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Hlavním cílem odkupu je snaha o zachování akutní zdravotní péče pro obyvatele Frýdlantského výběžku a zajištění zdravotní péče pro zdejší obyvatele. Zastupitelstvo Frýdlantu záměr vítá a v případě prodeje nemocnice kraji je připraveno vložit do společnosti městské nemovitosti areálu.

„Vnímáme, že absence dostupné nepřetržité péče na Frýdlantsku je velkou nejistotou, proto jsme opakovaně avizovali, že jsme ochotni o koupi nemocnice ve Frýdlantu jednat,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta s tím, že první jednání se zástupci koncernu EUC a.s. (dříve Euroclinicum a.s.), tedy vlastníka nemocnice, proběhlo už v prosinci minulého roku.

O výši ceny, kterou by byl Liberecký kraj za nemocnici ochotný zaplatit, se bude ještě jednat. „Cena 35 milionů korun, avizovaná zástupci koncernu EUC, je jimi předloženou nabídkou k jednání. Určitě necháme zpracovat odborný posudek, který nám určí reálnou hodnotu společnosti, o níž by se v případě koupi diskutovalo,“ poznamenal hejtman s tím, že od EUC zatím žádnou oficiální nabídku neobdržel.

Město Frýdlant jednání o prodeji nemocnice Libereckému kraji vítá. „V případě, že nemocnici koupí Liberecký kraj, jsme s ním připraveni koordinovat naše další kroky. Město Frýdlant by v takovém případě vložilo do společnosti městské nemovitosti areálu nemocnice. Společnost by tak vlastnila jak budovy, tak samotnou nemocnici s vybavením a zdravotnickým personálem,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Stávající situace je nejen pro obyvatele Frýdlantského výběžku, ale i pro zaměstnance frýdlantské nemocnice nepřehledná a nejistá. Navíc je velkou zátěží pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje i pro Krajskou nemocnici Liberec, a.s.

V případě převzetí nemocnice ve Frýdlantu Libereckým krajem by se na jejím provozu mohla podílet právě Krajská nemocnice Liberec a.s., pro kterou je 24 hodinová akutní a interní péče přímo v nemocnici ve Frýdlantě naprostou nezbytností. Dále by zůstala zachována nepřetržitá gynekologická a anesteziologická péče, ale i péče v oboru geriatrie, následná péče a dlouhodobá intenzivní péče.

Místopředseda představenstva a lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš k tomu dodal: „Základem k úspěchu ve frýdlantské nemocnici je ale stavět na místních kvalitních lékařích a ošetřovatelském personálu. Jsme si vědomi systémových problémů českého zdravotnictví, ale věříme, že společnými silami s frýdlantskými zdravotníky, kterým záleží na osudu frýdlantské nemocnice a zdraví tamních pacientů, vše zvládneme. Mohli bychom prostřednictvím provozu frýdlantské nemocnice pod křídly naší nemocnice uspokojit potřeby regionu a uklidnit zjitřenou situaci,“ uzavřel.

tisková konference 29. 3.

tisková konference 1

tisková konference 2