ENDEFRRUPLNLSPIT

měšťanský dům č.p.95

Kulturní památka : měšťanský dům
Ulice, číslo popisné : náměstí T.G.Masaryka, č.p. 95

21 001, obrázek se otevře v novém okněPopis kulturní památky : Bývalý hostinec „ U černého koně“ je snad v jádru zdiva renesančního původu, výrazně klasicistně po požáru města v roce 1797 přestavěný.

Objekt je jednopatrový nárožní dům natočený kratším pětiosým průčelím do náměstí. Průčelí je v přízemí tříosé, vlevo půloválně sklenutý bývalý vjezd. Boční průčelí do Kostelní uličky je osmiosé, okna jsou nepravidelně rozhozená . Fasáda domu je po rekonstrukci, hladká, vápenná, navazující na jednoduchou klasicistní podobu. Střecha objektu je mansardová, hřeben je kolmý k náměstí.

Objekt je konstrukčně hloubkovým dvojtraktem, vlevo bývalý průjezd, jednotně zaklenutý klasicistními plackami (nyní snížený podhled). Pravá část dispozice přízemí je mimoúrovňová, zadní její polovina je cca o 1m vyšší. Tato zvýšená část objektu je podsklepena. ¨

21 002, obrázek se otevře v novém okně 21 003, obrázek se otevře v novém okně 21 004, obrázek se otevře v novém okně

Objekt je konstrukčně propojený s objektem č.p. 96, který je orientovaný svým čtyřosým průčelím do uličky Kostelní. V linii ulice Kostelní jsou objekty propojeny zdí a vstupní bránou do dvora. Brána je tvořena obloukem, koruna zdi je kryta taškami ve tvaru bobrovky. Vedle brány v síle zdi je umístěna žulová kamenná kašna.

Využití objektu: v přízemí pobočka GE Money Bank, papírnictví, patro je zobytněno

31.7.2007 11:06:46 | přečteno 4114x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load