ENDEFRRUPLNLSPIT

měšťanský dům č.p.73

Kulturní památka : měšťanský dům
Ulice, číslo popisné : náměstí T.G.Masaryka, č.p. 73

Popis kulturní památky : Původně kamenný barokní dům vztyčený nad středověkými zbytky, po roce 1800 výrazně klasicistně přestavěn. Eklektická dostavba proběhla koncem 19.století.

Jednopatrový řadový dům, výrazně sestávající ze dvou částí, vlastního objektu vpravo a dvouosé eklektické přístavby v místech bývalé proluky vlevo. Dům má bohatou, štukem dekorovanou fasádu, nejpěknější na náměstí. Průčelí je v patře pětiosé, kolem oken jsou bohaté štukové šambrány, v plochách parapetů girlandy z vinné révy. Nad okny jsou umístěny rustikální štukové obdélné výjevy, mezi nimi lví hlavičky se zavěšenými růžičkami a ovocem .po stranách průčelí jsou kanelované pilastry s růžičkami a korintskými hlavicemi. V sedlové střeše se nacházejí tři vikýře .

13 001, obrázek se otevře v novém okně 13 002, obrázek se otevře v novém okně

Objekt je obdélného půdorysu. V bývalé vnější zdi domu ( dnes vestibul) se nachází barokní portálek s uchy. Zadní trakt má vyšší úroveň podlahy, pod níž jsou umístěny dva sklepy v úrovni polosutrénu. Menší s ze sklepů je nejspíše středověký, valeně klenutý od podlahy s klenbou z opuky.

13 003, obrázek se otevře v novém okně 13 004, obrázek se otevře v novém okně

Využití objektu : přízemí je využíváno komerčně, po rekonstrukci bude patro a podkroví sloužit bytovým účelům.

31.7.2007 8:51:50 | přečteno 3999x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load