ENDEFRRUPLNLSPIT

Fara - Děkanská č.p. 85

Kulturní památka : fara
Ulice, číslo popisné : Děkanská, č.p. 85

16 001, obrázek se otevře v novém okněPopis kulturní památky : Budova fary byla vystavěna v ranném baroku v roce 1694. Sklepy jsou nejspíš středověké s valenou kamennou klenbou. Přístavek na dvorní straně budovy na dvou arkádách v přízemí je pozdně klasicistní ( po roce 1843). Při hradební zdi městské zdi na jižní straně parcely stojí bývalá jednopatrová stáj, v patře opatřena dřevěnou pavlačí na krakorcích. Po levé straně bývalých stájí je situována stodola, rovněž klasicistní, plochostropá, přestavěná na zimní kapli. Hradební městská zeď obsahuje torzo hranolové věže se schodišťovou vižkou. Vše je vbudováno do dvorní zástavby děkanství. Kolem parcely děkanství prochází kamenná barokní zeď.

Budova děkanství je jednopatrová samostatně stojící budova, orientovaná podélným průčelím do Děkanské ulice. Toto průčelí je šestiosé, střední dvě okna v patře jsou zdvojená, v přízemí pod nimi se nachází hlavní vstup do objektu v kamenném lištovém portálku s uchy a kapkami. Ke dveřím vedou čtyři představěné stupně. Fasáda objektu je členěna lisénovými rámci se čtvrtkruhovými výkrojky ve křížení lisén. Fara má valbovou střechu s námětky, uprostřed volutový vikýř.

16 002, obrázek se otevře v novém okně 16 003, obrázek se otevře v novém okně 16 004, obrázek se otevře v novém okně

Objekt děkanství je obdélného půdorysu s drobným, jednoosým, nakoso situovaným křidélkem při západním nároží budovy. Zadní strana křidélka i přilehlá kratší obvodová zeď děkanství je původní hradební městskou zdí, k níž byla budova přistavěna. Všechny obvodové zdi domu v přízemí jsou 110-120 cm silné, kamenné. Celé přízemí je zaklenuto stlačeně valenými, barokními klenbami. Do patra vede široké dvouramenné vřetenové schodiště.

Využití objektu : fara, děkanství Římskokatolické církve

31.7.2007 10:05:58 | přečteno 4893x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load