Zajímavosti a cíle ve Frýdlantu

Frýdlant nabízí řadu krásných a zajímavých míst, které stojí za Vaši pozornost. Nenechte si ujít ani jedno. A jestli Vám k jejich návštěvě nebude stačit jeden den, nevadí. Přijeďte znovu nebo ještě lépe, zůstaňte u nás déle. Určitě stihnete daleko více nasát atmosféru našeho krásného města.

Frýdlant

Městské muzeum Radnice

Muzeum se nachází ve druhém patře novorenesanční radnice, na frýdlantském náměstí T. G. Masaryka. Ve stálých expozicích naleznete malou galerii obrazů, Valdštejnskou místnost, selskou jizbu, měšťanský pokoj, hudební salónek, památky na starý Frýdlant, střelné zbraně, popravčí meč a další zajímavosti. Prohlídka probíhá bez průvodce a je tedy zcela na individuálním zájmu návštěvníka, jak dlouho chce v expozici setrvat.

muzeum 2

Městské muzeum Špitálek

1. června 2012 byla slavnostně otevřena nová expozice městského muzea Špitálek v ulici Míru, čp. 176, pár kroků od historické radnice. Návštěvníkům nabízí pohled do nově zrekonstruovaných prostor, ve kterých jsou umístěny tématické expozice věnované archeologii, řemeslům a historii města. Unikátním exponátem je nález základů chlebové pece, jejíž replika je umístěna na nádvoří muzea. Součástí muzea je také nově zrekonstruovaná kaple s původní Pietou.

Špitálek šířka

Vyhlídka z radniční věže

48 metrů vysoká rohová věž s hodinovým strojem je přístupná pouze s průvodcem. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra s různými melodiemi.

náměstí během akce

Frýdlantský betlém

Mechanický betlém, umístěný v podstávkovém domku, s mimořádně dochovanou původní mechanikou, vyrobenou samotným tvůrcem. Autor Gustav Simon jej tvořil 60 let. Na plochu o rozměrech 4x2 metry umístil 130 pohyblivých a 50 statických figur.

betlém celek

Městská památková zóna

Centrum města bylo prohlášeno v roce 1992 městskou památkovou zónou, která zahrnuje 44 kulturních památek - soubor měšťanských domů na náměstí, Děkanský chrám nalezení Sv. Kříže, městská solnice, Mariánský sloup, Špitálek, fragmenty městských hradeb a další.

náměstí historické domy

Hrad a zámek Frýdlant

Státní hrad a zámek Frýdlant patří nejen k nejvýznačnější dominantě města ale i k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách a představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku.

zámek celek listí

Kostely

Dominantou pravého břehu řeky Smědé je Kostel Nalezení sv. Kříže, dokončený v roce 1551. Nejpřitažlivější součástí jeho interiéru je nepochybně hrobka šlechtického rodu Redernů. Ve městě se nacházejí ještě dva mladší kostely: sv. Máří Magdaleny ve Frýdlantu-Větrově a evangelický z počátku minulého století stojící ve svahu nedaleko nádraží.

kostel 2

Rozhledna

21 metrů vysoká rozhledna stojí na Frýdlantské výšině ve výšce 399 metrů n.m..

rozhledna

Železniční muzeum

Muzeum Spolku Frýdlantské okresní dráhy bylo slavnostně otevřeno 28. června 2008 v bývalé lokomotivní výtopně ve Frýdlantě v Čechách.

Foto: Radek Petrášek