Bude výpadek na agendě občanských průkazů a cestovních pasů

IMG 0111

Kvůli plánovaným změnám v přijímání žádostí o cestovní doklad a o jeho vydání bude od 24. prosince 2015 do konce roku 2015 celostátní odstávka systému CDBP (cestovní doklady/občanské průkazy s biometrickými prvky), aby mohl být systém nově nastaven. Občané si pak nikde v republice nebudou moci zažádat o občanský průkaz nebo cestovní doklad s biometrickými prvky.

„Už od října různými způsoby vyzýváme proto občany, aby svou návštěvu na úřadě neodkládali na poslední chvíli. Mohli by být pak nemile překvapeni, že zůstanou bez platného dokladu,“ říká Zlata Mauerová z Městského úřadu Frýdlant. Úřednice budou v případě nouze moci vydat pouze cestovní doklad bez biometrických údajů, který stojí 1.500 Kč pro dospělého a 1.000 Kč pro dítě do 15 let. Platnost tohoto tzv. rychlopasu je pouze půl roku a ne všechny země světa jej akceptují.

„A pozor, odstávka se bude týkat i výdeje už hotových dokladů. Bez systému CDBP je totiž v době odstávky nebudeme moci klientům předat. I s tímto je třeba počítat,“ dodává Jitka Melicharová, která se systémem CDBP pracuje na Městském úřadu Frýdlant nejvíce.

Kdo tedy potřebuje do konce roku 2015 nebo na začátku ledna 2016 nový občanský průkaz nebo cestovní pas, musí si o něj zažádat nejpozději ve středu 25. listopadu 2015! Jen tak bude mít jistotu, že bude mít platný doklad včas. Výroba nového dokladu v systému CDBP, tj. nabrání žádosti, výroba v Praze, zaslání nového dokladu do Frýdlantu, jeho administrace a příprava na předání, může dle zákona trvat až 30 dní!

Další ikona souboruinformace jsou v letáku vydaném Ministerstvem vnitra ČR.
Ilustrační foto: aš
Frýdlant 05/10/2015

9.10.2015 9:26:36 - aktualizováno 3.12.2015 14:12:53 | přečteno 750x | Mgr. Alena Švejdová